ΕΣΚΑΝΑ

41-79

Βαθμολογία >>>>>

Χάθηκαν τα πλέι-οφ. ΑΕΚ-Αστ. Τρίπολης 2-0
Στο τελευταίο τέταρτο της κανονικής περιόδου χάθηκε τελικά η είσοδος του Αστέρα στα πλέι-οφ της Σούπερ Λίγκα, αφού μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο και παρά τη διαφαινόμενη ήττα από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ παρουσία 55.000 θεατών, ο Αστέρας ήταν στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας λόγω των ισοπαλιών (που έφερναν μέχρι εκείνη τη στιγμή Λάρισα και Πανιώνιος) στα άλλα δύο παιχνίδια. Στα τελευταία λεπτά των αναμετρήσεων, ο Πανιώνιος ανέτρεψε το εις βάρος του 0-1 και με δύο τέρματα του Χούτου (71' και 83') έφτανε στη νίκη κερδίζοντας αυτός το εισιτήριο για τα πλέι-οφ.

Την ίδια ώρα στη Λάρισα, η γηπεδούχος ομάδα ανέτρεπε το 0-3 του πρώτου ημιχρόνου και με πέναλτι του Ζουράφκσι στο 75' έφτανε στη νίκη με 4-3. Έτσι, στην τελική βαθμολογία, Πανιώνιος και Λάρισα έφτασαν στους 45 βαθμούς αφήνοντας στην 7η θέση τον Αστέρα που συγκέντρωσε τελικά 44 βαθμούς στην πρώτη του χρονιά στην κορυφαία εθνική κατηγορία.

Στο ΟΑΚΑ, ο Αστέρας στάθηκε καλά απέναντι στην ΑΕΚ και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν η ομάδα που δημιούργησε δύο ευκαιρίες για γκολ. Στο 24ο λεπτό ο Κυριάκος εκτέλεσε φάουλ από δεξιά «σημαδεύοντας» την κλειστή γωνία του Μάχο, που αιφνιδιάστηκε, αλλά απέκρουσε τελικά οριακά πάνω από τη γραμμή της εστίας του, σε μία δύσκολη πάντως φάση και για τον διαιτητή και για το βοηθό του. Έξι λεπτά αργότερα, ο Αυστριακός τερματοφύλακας της ΑΕΚ έπεσε στα πόδια του Ζαιρί σώζοντας την εστία του από σίγουρη παραβίαση. Ο Μαροκινός ήταν ο τελευταίος αποδέκτης της μπάλας σε μία ιδανική αντεπίθεση του Αστέρα, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Όλα έδειχναν πώς στο ημίχρονο οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα, όμως μία ατομική ενέργεια του Ριβάλντο έφερε το πρώτο τέρμα της ΑΕΚ. Ο Βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής απέφυγε όμορφα το Λαζαρίδη και με δυνατό δεξί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Αμπάρη. Στο 56' ήρθε το δεύτερο τέρμα της ΑΕΚ και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Εντίνιο έκανε σέντρα από δεξιά και ο πρώτος σκόρερ του φετινού πρωταθλήματος Μπλάνκο με ανάποδο ψαλίδι έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Αμπάρη διαμορφώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα (2-0).

Στο 85' ο Μαντούκα ανατράπηκε από τον Κανακούδη στη μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής Κουκουλάκης έδειξε το σημείο του πέναλτι. Μετά από λαϊκή απαίτηση των φιλάθλων της ΑΕΚ, την εκτέλεση της «εσχάτης των ποινών» ανέλαβε ο Ακης Ζήκος στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του. Ο Ζήκος εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Γιώργος Αμπάρης πέφτοντας στη δεξιά του γωνία απέκρουσε. Ο διαιτητής όμως έδωσε επανάληψη, αλλά και πάλι ο Ζήκος δεν κατάφερε να χρισθεί σκόρερ. Αυτή τη φορά έστειλε τη μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αστέρα.

Το σφύριγμα της λήξης μπορεί να βρήκε τον Αστέρα τελικά στην 7η θέση της βαθμολογίας, αλλά κατάφερε με την απόδοσή του στη διάρκεια ολόκληρης της χρονιάς να κερδίσει τον σεβασμό όλων των αντιπάλων του και φυσικά η πρώτη του παρουσία στη Σούπερ Λίγκα να θεωρείται πετυχημένη. Κατάφερε να κάνει αρκετές ιστορικές νίκες και να χάνει τελικά την είσοδο του στα πλέι-οφ κυριολεκτικά στο τελευταίο τέταρτο της κανονικής περιόδου. Ο συνολικός απολογισμός του Αστέρα σε τριάντα παιχνίδια πρωταθλήματος ήταν έντεκα (11) νίκες, έντεκα ισοπαλίες (11) και οκτώ (8) ήττες με τέρματα 28 υπέρ και 24 κατά. Τα 24 τέρματα που δέχθηκε στους τριάντα αγώνες τον κατατάσσουν ως την 5η καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος μετά την ΑΕΚ (17), τον Παναθηναικό (18), τον Αρη (20) και τον Ολυμπιακό (23).

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Κουκουλάκης (Ηρακλείου).
ΑΕΚ: Μάχο, Μπούρμπος, Παπασταθόπουλος, Δέλας, Γεωργέας (79' Πλιάτσικας), Καφές (77' Τόζερ), Ζήκος, Εντίνιο (63' Μαντούκα), Ριβάλντο, Μπλάνκο, Λυμπερόπουλος.
Αστέρας: Αμπάρης, Οφρυδόπουλος, Ψωμάς, Λαζαρίδης, Κανακούδης, Κυριάκος (46' Παβόνι), Καρντόσο (75' Στρατάκης), Νταμόντε, Ζαιρί (61' Μιλάνο), Λαδάκης, Φιλομένο.

Δηλώσεις Τζαναβάρα μετά το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ

Παναγιώτης Τζαναβάρας (προπονητής Αστέρα): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές του Αστέρα για την καταπληκτική χρονιά πορεία που έκαναν φέτος. Ήταν μία χρονιά νέα για την ομάδα μας, δουλέψαμε σκληρά τόσο με τον προκάτοχό μου, όσο και τώρα. Παραλίγο να μπαίναμε στα πλέι-οφ, αλλά δυστυχώς το προηγούμενο παιχνίδι ήταν αυτό που μας σκότωσε. Αξίζουν συγχαρητήρια πραγματικά σε όλους στον Αστέρα και τώρα θα πρέπει να συνεχίσουμε πιο δυνατά του χρόνου, γιατί η δεύτερη χρονιά είναι πάντα δυσκολότερη. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για το σημερινό παιχνίδι και συγχαρητήρια για την απόδοση των τελευταίων παιχνιδιών. Συγχαρητήρια και στον κ. Κωστένογλου, ήρθαμε και οι δύο άλλωστε από τη δεύτερη θέση του πάγκου και έτσι τον καταλαβαίνω καλύτερα. Όσον αφορά το σημερινό παιχνίδι, δεχτήκαμε ένα γκολ χωρίς να απειληθούμε στο πρώτο ημίχρονο. Ήμασταν καλά στημένοι στο γήπεδο, αλλά όταν πήγαμε στο πρώτο ημίχρονο με 1-0 στα αποδυτήρια έγιναν πιο δύσκολα τα πράγματα. Προσπαθήσαμε να διορθώσουμε τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο του Παβόνι, αλλά δεχτήκαμε το δεύτερο γκολ νωρίς και εκεί τελείωσε το παιχνίδι. Ξέραμε ότι ήταν εξαιρετικά δύσκολο παιχνίδι και η ζημιά για μας έγινε στο προηγούμενο παιχνίδι. Εμείς θα δουλέψουμε περίπου ένα μήνα με κάποια φιλικά παιχνίδια και προπονήσεις. Πρέπει να μάθουμε από τα λάθη στη νέα σαιζόν και να παρουσιαστούμε καλύτεροι την επόμενη χρονιά στη Σούπερ Λίγκα»