Πρωτάθλημα μικτών ομάδων Ενώσεων

ΕΠΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ- ΕΠΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ  0-2 (JUNIOR'S)  1-1 ΠΡΟΠΑΙΔΩΝ

Η ομάδα JUNIOR'S βγήκε πρωταθλήτρια με 3 νίκες και γκολ 7-2

Ηλυσιακός-Αστέρας Τρίπολης 1-1
Ακόμα έναν πολύτιμο βαθμό εκτός έδρας κέρδισε ο Αστέρας Τρίπολης, που αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ηλυσιακό, διατηρώντας έτσι τη διαφορά που τον χωρίζει από τις ομάδες που ακολουθούν στο βαθμολογικό πίνακα. Η ομάδα του Πάουλο Κάμπος θα μπορούσε να είχε κερδίσει αν δεν έχανε κλασσικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ζουντί και Ιωάννου, που θα έβαζαν ασφαλιστική δικλείδα στην εκτός έδρας επιτυχία. Ειδικά στη φάση του 59' ο Ζουντί απέφυγε Ντάγκα, Νίτη και παρά το ότι πρόλαβε την έξοδο του Ιβάνοφ, έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ηλυσιακού.

Στο 76ο λεπτό, ο Ιωάννου προσπάθησε με περίτεχνη ενέργεια να «κρεμάσει» τον Ιβάνοφ, αλλά ο Βούλγαρης πορτιέρο του Ηλυσιακού με υπερπροσπάθεια απέκρουσε σε κόρνερ. Το σκορ άνοιξε στο 47' ο Ιωάννου με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και αφού πρώτα τροφοδοτήθηκε από τον προωθημένο σε αυτή τη φάση Ματσάντο. Ο Ιωάννου πέτυχε το 7ο φετινό του τέρμα και πλέον έγινε ο κορυφαίος σκόρερ στη φετινή αγωνιστική περίοδο του Αστέρα ξεπερνώντας κατά ένα γκολ το Ζουντί.

Ο Ηλυσιακός ισοφάρισε στο 57' όταν μετά από καλοχτυπημένο κόρνερ του Πέτκοφ, ο νεοεισελθών στο παιχνίδι Κάμπας με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ζανετίδης (Δωδεκανήσου).
Ηλυσιακός: Ιβάνοφ, Ψαρρής, Πέτκοφ, Κοζανίδης, Γκαρέ, Ρέιτζερ, (84' Π. Βερόν), Ντάγκας, Παπαδημητρίου, Μ. Βερόν (74' Μαρκομιχάλης), Νίτης, Μανωλιάδης (56' Κάμπας).
Αστέρας: Συμεωνίδης, Μίχος, Μασάρα, Ματσάντο (73' Χατζόπουλος), Λαζαρίδης, Ρικάρντο Σα (62' Μπαράνιος), Λαδάκης, Κανακούδης, Ροτζέριο, Ιωάννου, Ζουντί (69' Τσουκαλίδης).

Η πρώτη κούπα στον Αστέρα...

Αποδίδοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο σε όλη τη διάρκεια του τελικού, η παιδική ομάδα του Αστέρα Τρίπολης κέρδισε στον τελικό Αρκαδίας το Λεωνίδιο με 3-0 κατακτώντας την πρώτη κούπα για τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Αυτή είναι η πρώτη φορά που ο Αστέρας κατακτά το παιδικό πρωτάθλημα, αρχής γενομένης από την περίοδο 1998-1999 όπου διεξάγεται επίσημα.

Το σκορ άνοιξε με κεφαλιά ο Ματθαίος στο 35' για να ακολουθήσουν δύο ακόμα τέρματα με σουτ από τον Τσίρο (45') και τον Γιαννόπουλο (57'). Ο Αστέρας είχε διπλό δοκάρι με τον Μπεντεβή στο 33'

Με την κατάκτηση του Κυπέλλου Αρκαδίας, αποδεικνύεται για μία ακόμα φορά η καλή δουλειά που γίνεται στα τμήματα υποδομής του Αστέρα με τα «φυντάνια» του να ακολουθούν πιστά τις επιτυχίες της ανδρικής ομάδας.

Ο Αστέρας κατέκτησε το παιδικό πρωτάθλημα Αρκαδίας όντας αήττητος σε όλη τη διάρκεια της αγωνιστικής περιόδου, αφού σε δεκατρία παιχνίδια είχε συνολικό απολογισμό 12 νίκες και μία ισοπαλία με τέρματα 48-5

Διαιτητής του τελικού ήταν ο Προκόπος, με βοηθούς τους Γκριτζέπη, Χαραλαμπόπουλο.

Αστέρας: Πασσιαλής, Κούρος, Τασουλής, Ζώης, Μπεντεβής, Ζιούλης, Ψαρρός, Ματθαίος, Τσίρος, Αποστολίδης, Γιαννόπουλος, ενώ έπαιξαν ακόμα οι Γιαννακόπουλος, Γούγαρης, Χριστόπουλος, Κοιντόσης, Τζιντής, Μπραιμπάρι και Δεσπολάρι.

Λεωνίδιο: Κύριος, Σμίρος, Καττής, Αργύρης, Χρυσόχος, Σουρλίγκας, Λάτσης, Καμβύσης, Κύριος, Κόγκας, Γερακίτης, ενώ έπαιξαν ακόμα οι Καττής, Τσεμπέλης, Χείλαρης.

Αποτελέσματα μπάσκετ

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ 1ΟΣ   ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ ( 22Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)  ΑΓΩΝ. ΠΕΡ. 2006-2007